uszczelnianie kominów

Przewody kominowe mają za zadanie odprowadzać spaliny z odbiornika kominowego. Jedną z najważniejszych cech jaką powinny posiadać to jego szczelność. Utrata szczelności w przewodzie kominowym osłabia ciąg w kominie oraz jest bardzo niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do
przedostawania się dymu do pomieszczeń, a co za tym idzie pod czadzenie. Jeżeli jest wyczuwalny zapach dymu w pomieszczeniach mieszkalnych należy jak najszybciej skontaktować się z firmą kominiarską, aby zdiagnozować komin pod kątem szczelności.

1. Zabezpieczanie przewodów kominowych wkładami ze stali kwaso – i żaroodpornej. Uszczelnianie komina poprzez montaż wkładu kominowego to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań na usunięcie nieszczelności w kominie.
Po montażu wkładu kominowego dym nie przedostaje się do wnętrza pomieszczeń, zostaje on odprowadzony ponad dach. Dodatkowo autem tej metody jest zabezpieczenie przed osadzającym się kondensatem na ścianach komina. Z kolei wadą jest zmniejszenie przekroju murowanego przewodu
kominowego.
Do komina o wymiarze 14 cm x 14 cm możemy zainstalować wkład o średnicy maksymalnie fi 130 mm. Przy kominach opalanych gazem, taka średnica jest wystarczająca, natomiast w przewodach dymowych jest to zbyt mała średnica. Rodzaj wykorzystanej stali jest dostosowany do rodzaju przewodu kominowego. Gwarancja na wkłady metalowe wynosi od 36 m-cy do 5 lat.
2. Uszczelnienie przewodów kominowych elastycznymi wkładami FuranFlex

System kominowy FuranFlex® jest najnowocześniejszą metodą uszczelniania przewodów kominowych. Znajomość metody i jej sposobu zastosowania może być wykorzystywana przy projektowaniu i renowacji przewodów kominowych w obiektach budowlanych.
Elastyczne wkłady kominowe są idealnym produktem do uszczelniania przewodów kominowych o zmiennym wymiarze wewnętrznym. Wkład montowany jest bez rozkucia przewodów kominowych.
Montaż odbywa się w ciągu jednego dnia.
Wkład kominowy do przewodów wentylacyjnych i spalinowych posiada 25 lat gwarancji producenta, a do przewodów dymowych 10 lat.

Zalety uszczelniania przewodów kominowych w technologii FuranFlex:

– szybki montaż, ponieważ zajmuje tylko 1 dzień,
– rozkuwamy ścianę komina tylko w miejscu montażu odbiornika kominowego,
– nie zawęża wnętrza przewodu kominowego, dopasowuje do niego,
– nie wymaga obecności innych lokatorów poza zainteresowanym,
– nadaje się do kominów krzywych,
– przewód kominowy czyści się tradycyjną metodą.

Eksploatacja przewodów kominowych

Przewód kominowy powinien być wybudowany z materiałów atestowanych i dostosowany do odbiornika kominowego (pieca). Powinny mieć odpowiedni wymiar wewnętrzny, być drożny, szczelny i posiadać prawidłową siłę ciągu kominowego. Kominy murowane winny być szczelne przy ciągu kominowym 15 Pa. Nowoczesne urządzenia grzewcze wymuszają ciąg kominowy wentylatorem nadmuchowym (średnio) 25 Pa (a nawet więcej).
Jak wynika z informacji zgłaszanych nam przez użytkowników pieca opalanych opałem stałym, nieczyszczone kominy w okresie kwartału powodują
zwiększenie zużycia opału do 30 %. Skutkuje to zachwianiem technologia spalania paliwa, powoduje zwiększenie zanieczyszczenia środowiska i zagrożenia pożarem sadzy nagromadzonej w kominie.
Użytkowanie zawężonych przewodów kominowych, palenie w piecach niskotemperaturowe, powoduje również ich zawilgocenie czego skutkiem są elementy plam (o barwie ciemnej) na ścianach kominowych , stropach i sufitach w obrębie przewodów kominowych. W tym stanie przewody
kominowe powinny być doprowadzone do wymiaru uwzględniając wymagania odbiornika kominowego – pieca. Przewód komin należy uszczelnić  odpowiednim wkładem kominowym (jednolitym).